BRAMY GARAŻOWE JAKIE WYBRAĆ. NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?


Bramy garażowe - jakie wybrać?
BRAMY GARAŻOWE JAKIE WYBRAĆ. NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Brama garażowa ma spory wpływ na komfort zmotoryzowanych domowników. Powinna być praktyczna, niezawodna, a także wyposażona w nowoczesną automatykę, co umożliwi zaparkowanie samochodu bez konieczności wychodzenia i ręcznego otwierania bramy.

Istnieje wiele różnorodnych rodzajów bram garażowych: rolowane, segmentowe czy uchylne. Rodzi się pytanie o bramy garażowe - jakie wybrać.

W tym miejscu omówimy najpopularniejsze rodzaje bram do garażu, wskażemy ich mocne i słabe strony, a także zastosowania.

Bramy rolowane – jakie zalety posiada to rozwiązanie?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne bramy garażowe rolowane otwierane pionowo.

Taka brama składa się z wąskich, poziomych paneli, które podczas otwierania chowają się w skrzyni umieszczonej ponad ościeżnicą garażu.

Nie wychodzą poza lico garażu, dzięki czemu, możliwe jest zastosowanie krótszego podjazdu, który nie potrzebuje zapasowego miejsca dla otwierającej się bramy. Bramy garażowe rolowane nie potrzebują również ościeżnic poziomych, zaś sama skrzynia umieszczana nad ościeżnicą nie jest duża i nie wymaga wiele miejsca. Mechanizm otwierania do złudzenia przypomina rolety okienne, które chowają się w kasecie.

Pancerz tego typu bram najczęściej jest wykonany z aluminium. Wewnątrz można zastosować termoizolację, która pozwoli zadbać o optymalną temperaturę we wnętrzu garażu. Pancerz jest bardzo lekki, a nowoczesne systemy automatyczne sprawiają, że brama otwiera się bardzo szybko. W zestawie z takimi bramami można dobrać pasujące drzwi zewnętrzne aluminiowe. Zewnętrzy wygląd bramy garażowej można łatwo dostosować do stylistyki budynku. Aluminiowe pancerze występują zwykle w odcieniach szarości, ale dostępne są również pancerze imitujące drewno.

Czym charakteryzują się bramy segmentowe?

Bramy segmentowe należą do grona najczęściej wykorzystywanych bram garażowych. One również pozwalają zaoszczędzić miejsce przed garażem, ponieważ nie wchodzą poza jego lico. Jak sama nazwa wskazuje, bramy garażowe segmentowe są złożone ze specjalnych segmentów, które podczas otwierania chowają się w poziomych prowadnicach umieszczonych pod sufitem. Można w nich zastosować przeszklenia, które dodatkowo oświetlają wnętrze garażu. Zazwyczaj są grubsze od bram rolowanych, co pozwala na zastosowanie nieco lepszej termoizolacji.

Bramy garażowe segmentowe mogą być wykonane ze stali, aluminium, ale również drewna. Duża różnorodność wzorów i kolorów pozwala łatwiej dobrać bramy pasujące do stylistyki domu. Wyznacznikiem często są wybrane okna, a konkretniej materiał i kolor stolarki. Brama segmentowa może być otwierana ręcznie, ale większy komfort zapewnią oczywiście bramy wyposażone w nowoczesną automatykę.

Niechybną zaletą jest naprawdę wysoki współczynnik izolacji termicznej. W grubych segmentach stosuje się przegrody dla termoizolacji, dzięki czemu, garaż jest bardziej energooszczędny i odporny na wychładzanie, co jest szczególnie ważne w garażach wpisanych w bryłę domu.

Jak działają bramy garażowe uchylne i rozwieralne?

Bramy uchylne wykorzystują podobny mechanizm co brama garażowa segmentowa, a zatem chowają się pod sufitem. Tyle tylko, że brama uchylna to jeden moduł, który przy otwieraniu nie składa się na mniejsze elementy. Tym samym, w trakcie otwierania brama uchylna wychodzi poza lico garażu, co oczywiście wymaga nieco dłuższego podjazdu. To bardzo popularny typ bram garażowych, ale coraz częściej są one zastępowane bramami segmentowymi i rolowanym, które po prostu zajmują mniej miejsca, a ponadto, zapewniają lepszą termoizolację.

Z kolei bramy rozwieralne są spotykane coraz rzadziej. Jak sama nazwa wskazuje, taka brama składa się z dwóch paneli, które otwierają się na oścież, zazwyczaj do zewnątrz. To sprawia, że na podjeździe trzeba wygospodarować dodatkowe miejsce. W zdecydowanej większości przypadków są to bramy otwierane ręcznie. Bramy rozwierne z automatyką to naprawdę rzadko spotykane rozwiązanie. Plusem na pewno jest stosunkowo niska cena, jednak pod kątem funkcjonalności oraz oszczędności miejsca bramy rozwierne przegrywają ze wszystkimi wyżej wymienionymi typami bram.

Brama garażowa segmentowa a rolowana – różnice i podobieństwa

Obie bramy są do siebie bardzo zbliżone, co oczywiście sprawia, że pojawia się pytanie dotyczące bramy garażowej - jaką wybrać. To właśnie subtelne różnice pomiędzy tymi dwoma typami bram decydują o tym, która z nich znajdzie zastosowanie w Twoim domu. Jednak na początek warto wskazać podobieństwa między nimi:

  • Obie bramy nie wychodzą poza lico garażu, co pozwala zaoszczędzić miejsce na podjeździe.
  • Bramy otwierane są pionowo.
  • Brama garażowa segmentowa i rolowana nie zajmują wiele miejsca pod sufitem.
  • W większości przypadków są wyposażone w nowoczesną automatykę.
  • Są dostępne w wielu kolorach i wzorach, co ułatwia wybór pod kątem stylistyki domu.

Kluczową kwestią przy wyborze odpowiedniego modelu są różnice występujące pomiędzy bramami segmentowymi i rolowanymi. Oto najważniejsze z nich:

  • Brama segmentowa chowa się w poziomych prowadnicach mocowanych pod sufitem. Brama rolowana chowa się do skrzyni umieszczonej nad ościeżnicą.
  • Obie bramy mogą posiadać warstwę termoizolacyjną, jednak ze względu na grubszą konstrukcję segmentów, brama segmentowa zapewnia lepsze właściwości termoizolacyjne.
  • Brama garażowa segmentowa może zawierać przeszklenia, co w przypadku bram rolowanych jest rzadkością.
  • Bramy garażowe rolowane najczęściej wykonuje się z aluminium, natomiast do produkcji bram segmentowych można wykorzystać aluminium, stal oraz drewno.

Jaką bramę garażową wybrać?

Wiemy już, czym charakteryzują się bramy segmentowe i rolowane, a także, jakie zachodzą między nimi różnice. Teraz możemy wziąć pod uwagę czynniki, które decydują o wyborze lepszej bramy garażowej pod kątem indywidualnych potrzeb. A zatem, jak odpowiedzieć sobie na pytanie o bramy - jakie wybrać do garażu?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę specyfikę garażu: jego szerokość, wysokość, a także to, czy jest wpisany w bryłę domu czy jest to garaż wolnostojący. Poniżej doradzamy wybór optymalnego rozwiązania w różnych sytuacjach.

KTÓRA BRAMA DO GARAŻU POŁĄCZONEGO Z DOMEM?

Garaż połączony z domem powinien posiadać lepszą termoizolację, ponieważ niższa temperatura w garażu może wpływać na szybsze wychładzanie wnętrz sąsiadujących z garażem. Dlatego też, brama w takim garażu powinna być dobrze izolowana. Jak już wiemy, w tej kwestii doskonale sprawdzają się bramy segmentowe, które są grubsze, co pozwala uzyskać szerszą przegrodę na materiał termoizolacyjny. Ponadto, brama segmentowa może być bez trudu dobrana do stylistyki zewnętrznej domu, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy chcemy, aby drzwi zewnętrzne, drzwi tarasowe, okna oraz inne elementy na elewacji były zachowane w tej samej stylistyce.

JAKA BRAMA DO GARAŻU WOLNOSTOJĄCEGO?

W przypadku garażu wolnostojącego termoizolacja nie jest już tak istotnym kryterium. Tutaj decydująca okaże się wysokość garażu. Jeśli przestrzeń od sufitu do ościeżnicy jest ograniczona, wówczas należy wybrać bramę segmentową. Jeśli jednak nad ościeżnicą jest dostatecznie dużo miejsca, dobrym wyborem będą także bramy garażowe rolowane, które chowają się do skrzyni. Jeśli garaż wolnostojący nie będzie posiadał okien oraz innych drzwi zewnętrznych, wówczas warto postawić na bramę segmentową z przeszkleniami, co pozwoli doświetlić wnętrze garażu.

JAKA BRAMA W PRZYPADKU OGRANICZONEJ PRZESTRZENI?

To zależy od tego, w jaki sposób ograniczona jest przestrzeń. Jeśli brakuje miejsca na podjeździe, wówczas dobrym rozwiązaniem są zarówno bramy garażowe rolowane i segmentowe, które nie wychodzą poza lico garażu. Jeśli problemem jest niski garaż i niewielka przestrzeń między sufitem i ościeżnicą, wówczas wybieramy bramę segmentową. Jeśli natomiast garaż jest dość wąski, ale za to wysoki, lepsze okażą się bramy rolowane. Co ważne, oba rodzaje bram zapewniają większe o nawet 10-15% światło wjazdu w porównaniu z bramami rozwiernymi.

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy wyborze bramy?

Kluczową kwestią są oczywiście wymiary bramy garażowej. Wysokość i szerokość otworu na bramę to nie wszystkie parametry, na jakie należy zwrócić uwagę. Bardzo istotna jest wysokość nadproża, która ma spory wpływ na bramy garażowe jakie wybrać. Po bokach należy sprawdzić szerokość węgarków. Kolejnym parametrem jest wysokość garażu oraz wysokość do przeszkody, jeśli pod sufitem przechodzi np. belka. Na koniec pozostaje głębokość garażu.

Porównując różne modele bram warto zwrócić uwagę na grubość paneli lub segmentów, z jakich jest wykonana. Kluczową kwestią jest także grubość warstwy termoizolacyjnej, która decyduje o tym, jak dobrze garaż będzie chroniony przed chłodem w zimie, ale i gorącem w lecie. Tutaj należy brać pod uwagę współczynnik przenikania ciepła. Dobrze jest również zapoznać się z materiałem, z którego wykonana została brama, aby upewnić się, że nie będzie on wymagał dodatkowej konserwacji w przyszłości. Dla większej wygody warto postawić na bramy do garażu wyposażone w system automatycznego otwierania. Na koniec zwracamy uwagę na wykończenie bramy garażowej oraz spójność stylistyczną z budynkiem.

Oczywiście należy też wziąć pod uwagę to, ile kosztuje brama garażowa.

Czym powinna charakteryzować się dobra brama?

Dobra brama garażowa powinna być praktyczna i zapewniać wygodny i bezpieczny wjazd do garażu. Nie powinna również ograniczać dostępnej przestrzeni, co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich garaży oraz krótkich podjazdów. Odpowiadając na pytanie o bramy do garażu - jakie wybrać na pewno należy uwzględnić także ich kolor i wzór. Brama powinna pasować do innych elementów zewnętrznych, takich jak chociażby okna, drzwi zewnętrzne czy roletyJak wybrać dobrą bramę? W pierwszej kolejności dokonujemy dokładnych pomiarów garażu oraz otworu. Następnie zwracamy uwagę na przestrzeń dookoła garażu, zwłaszcza na długość i szerokość podjazdu. Nie bez znaczenia jest szerokość i długość pojazdu, którym się poruszamy. Następnie dobieramy bramę garażową dostosowaną do specyfiki garażu oraz do naszych indywidualnych potrzeb.

Powiązane frazy: wybór bramy garażowej, rodzaje bram garażowych.
Wróć do bloga