JAK DOBRAĆ ROZMIAR ROLETY DO OKNA?


Jak dobrać rozmiar rolety do okna
JAK DOBRAĆ ROZMIAR ROLETY DO OKNA?

Wybierasz rolety wewnętrzne?

Pewnie już wiesz, że należy sprzedawcy podać bardzo precyzyjne wymiary okna. Od tego zależeć będzie bowiem to, jak roleta będzie się prezentować... i czy w ogóle uda ci się ją zamontować. Sytuację komplikuje fakt, że w zależności od rodzaju rolety twój pomiar okna będzie musiał być inny. Generalnie do wyboru są dwa systemy: rolety okienne mocowane bezpośrednio do stolarki okna, jak również rolety ścienne, które mocuje się do nadproża.

Chcesz dowiedzieć się, jak dobrać rozmiar rolety do okna? Czytaj dalej.

W jaki sposób prawidłowo wymierzyć okno?

Pomiary zawsze należy wykonać pod kątem konkretnych rodzajów rolet. Wyróżniamy rolety okienne dzień-noc, rolety okienne 100% zaciemnienia, a także rolety ścienne.

Każdy z tych systemów jest nieco inny, podobnie jak odpowiedź na pytanie, jak dobrać rozmiar rolety do okna. W praktyce jednak, pomiary można wykonać bardzo łatwo i precyzyjnie, niezależnie od tego, czy są to okna czy też drzwi tarasowe.

Producenci oferują bardzo szeroki wachlarz produktów, dzięki czemu, dużo łatwiej jest wpasować rolety do wystroju wnętrza. Poniżej prezentujemy trzy sposoby wymierzenia okien pod kątem konkretnego rodzaju rolet wewnętrznych.

Jak więc dobrać rolety tak, by wyglądały estetycznie i blokowały promienie słoneczne? Czytaj dalej.

Pomiar dla rolet okiennych dzień-noc

Jeśli chodzi o szerokość rolety, w przypadku rolet dzień-noc należy zmierzyć szerokość szyby okiennej od wewnętrznych krawędzi obramowania. Wewnętrzną krawędź okna poznasz po delikatnych rowkach, które znajdują się na ramie okiennej z każdej strony. Szerokość mierzysz od takiego rowka znajdującego się na lewej ramie okna do odpowiedniego rowka na prawej ramie okna.

Rolety powinny być odrobinę szersze, aniżeli szyba, ale nie powinny zachodzić na klamkę. Dlatego też warto zmierzyć także odległość klamki od wewnętrznej krawędzi obramowania szyby. Bezpiecznie można dodać do wyniku 3 – 5 cm, tak, aby roleta wystawała na 1,5 – 2,5 cm z każdej strony.

Jeśli chodzi o wysokość rolety, mierzymy całą wysokość skrzydła okna, a zatem od zewnętrznej górnej krawędzi obramowania szyby do zewnętrznej dolnej krawędzi.

Pomiar dla rolet okiennych 100% zaciemnienia

Dość podobnie wygląda pomiar szyb w przypadku wyboru rolet zapewniających 100% zaciemnienia.

Szerokość rolety mierzymy w analogiczny sposób – odległość pomiędzy wewnętrznymi krawędziami obramowania, czyli pomiar szerokości szyby. Dokładamy 3 – 5 cm, aby roleta była nieco szersza, ale nie zachodziła na klamkę.

Wysokość okna mierzymy od górnej krawędzi zewnętrznej do dolnej krawędzi zewnętrznej skrzydła okiennego.

Pomiar dla rolet ściennych

Na koniec zostają nam rolety ścienne, które często dobiera się nie tylko do okien. W ten sposób można zasłonić także drzwi zewnętrzne aluminiowe prowadzące na balkon lub taras.

Szerokość wnęki okiennej mierzymy od krawędzi do krawędzi wnęki okiennej. Do tej wartości doliczamy od kilku do kilkunastu centymetrów, aby roleta była nieco szersza, niż cała wnęka okienna.

Wysokość wnęki okiennej mierzymy od górnej krawędzi wnęki do parapetu, dolnego progu lub posadzki, w zależności od rodzaju okien. Należy do tej wartości dodać ok. 10 cm, jako iż roleta jest mocowana kilka centymetrów nad krawędzią wnęki.

Jak dobrać odpowiednie rolety wewnętrzne?

Kluczową kwestią jest oczywiście spójność stylistyczna. O ile rolety zewnętrzne wybieramy pod kątem różnych elementów zewnętrznych budynku, takich jak bramy garażowe, o tyle rolety wewnętrzne muszą pasować do wystroju. Kolorystyka rolet może nawiązywać do kolorów pobocznych wnętrza, które urozmaicają przestrzeń i nadają mu indywidualnego charakteru. Można także dobrać uniwersalne rolety w odcieniach bieli, szarości czy drewna. W przypadku okien zdobionych najlepiej sprawdzą się rolety ścienne, które zasłonią cały system okienny.

Z kolei do tradycyjnych okien świetnie pasują rolety okienne idealnie dopasowane do wymiarów przeszkleń.

Powiązane frazy: pomiar szerokości szyby, pomiar wysokości skrzydła okiennego, szerokość rolety, szerokość wnęki okiennej, rozmiar samej szyby, jak dobrać rolety, zakup rolety, jak poprawnie zmierzyć okno
Wróć do bloga