JAKIE DRZWI ZEWNĘTRZNE DO DOMU WYBRAĆ?


jakie drzwi zewnętrzne wybrać?
JAKIE DRZWI ZEWNĘTRZNE DO DOMU WYBRAĆ?

Drzwi zewnętrzne do domu powinny być przede wszystkim trwałe oraz gwarantować domownikom poczucie bezpieczeństwa. Wybierając drzwi wejściowe, pamiętaj, że wśród istotnych parametrów należy wskazać także izolację termiczną, izolację akustyczną oraz oczywiście ochronę przed pożarem. Zastanawiając się nad tym, jakie drzwi zewnętrzne wybrać, chwilę należy poświęcić na zapoznanie się z dostępnymi materiałami. W tym artykule podpowiemy, jak dobrać wytrzymałe i funkcjonalne drzwi wejściowe do domu.

Podział drzwi zewnętrznych ze względu na materiał

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę materiał, z jakich wykonane zostały drzwi. W dużej mierze wpływa to na cenę, wskaźnik termoizolacji, ale także zabezpieczenia antywłamaniowe. Nie bez znaczenia są także okna jakie zastosowaliśmy w naszym domu. W wielu przypadkach drzwi wejściowe i okna są wykonane z tego samego materiału, a ponadto, są spójne stylistycznie, zapewniając atrakcyjny wygląd zewnętrzny naszego domu. W domach jednorodzinnych stosuje się najczęściej: drzwi aluminiowe, drzwi drewniane oraz drzwi PCV. Poniżej pokrótce opisujemy charakterystykę drzwi wejściowych w zależności od wybranego materiału.

Drzwi zewnętrzne aluminiowe

Drzwi aluminiowe posiadają ościeżnice i ramę wykonaną z aluminiowych profili. Zewnętrzne pokrycie skrzydła wykonuje się z wytrzymałych tworzyw sztucznych, ale również włókna szklanego. Plusem jest możliwość uzyskania wielu kolorystyk, a także imitacji drewna. Z pozoru mogłoby się wydawać, że drzwi zewnętrzne aluminiowe mają słabe właściwości termoizolacyjne, ale nic bardziej mylnego. Dobrze wykonane drzwi z aluminium mogą być równie ciepłe, co drzwi drewniane. Wszystko zależy bowiem od przemyślanej konstrukcji, jakości materiałów, ale również prawidłowego montażu. Drzwi z aluminium mogą przyjmować duże i niestandardowe wymiary, dzięki czemu, z tego materiału często produkuje się np. drzwi prowadzące na taras. Są nieznacznie droższe od drzwi drewnianych, ale jest to dobra inwestycja długoterminowa.

Drzwi zewnętrzne drewniane

W większości domów królują drzwi drewniane, które charakteryzują się eleganckim wyglądem. Są także trwałe i zapewniają dobrą termoizolację i izolację akustyczną. Popularne są zwłaszcza drzwi dębowe. Drzwi wejściowe z drewna mają jednak kilka minusów. Przede wszystkim są podatne na wilgoć, co w perspektywie czasu oznacza utratę atrakcyjnego wyglądu, a także ryzyko wystąpienia pleśni i grzybów. W związku z tym, drzwi zewnętrzne drewniane mogą generować dodatkowe koszty eksploatacyjne. Z tego względu w większości przypadków lepszą alternatywą będą drzwi aluminiowe.

Drzwi PCV

Drzwi wykonane z PCV to wybór budżetowy. Mają dobre parametry cieplne, zapewniają niezłą izolację akustyczną, a także są dostępne w wielu różnorodnych wzorach i kolorach. Wadą jest jednak niższa trwałość i gorsze właściwości antywłamaniowe. O ile dobrym rozwiązaniem mogą być drzwi balkonowe lub drzwi tarasowe wykonane z PCV, o tyle drzwi zewnętrzne, stanowiące poniekąd wizytówkę naszego domu, powinny być wykonane z trwalszego materiału. Ich zaletą rzeczywiście jest przystępna cena, ale w perspektywie czasu nie zawsze okazuje się to wybór opłacalny.

Budowa drzwi – co obejmuje zestaw?

Standardowy zestaw drzwi zewnętrznych obejmuje: ościeżnicę, skrzydło, zawiasy, a także progi. Producenci wiedzą, że wybór zamków i klamek jest bardzo indywidualny, dlatego zazwyczaj nie narzucają nam tych elementów w zestawie. Co nie zmienia faktu, że zestaw drzwiowy jak najbardziej możemy poszerzyć o niezbędne elementy wyposażenia, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Skrzydło drzwi może mieć konstrukcję płytową lub płycinową. Tutaj zdecydowanie warto postawić na trwalszą, stabilniejszą i bezpieczniejszą konstrukcję płytową.

Skrzydło drzwi płytowe składa się z warstw. W środku posiada aluminiowe lub stalowe wzmocnienia, a także przegrody z materiałem termoizolacyjnym, który ma zapewnić niższy współczynnik przenikania ciepła. Ościeżnica składa się z dwóch profili pionowych oraz jednego profilu poziomego. Na jednej z pionowych ościeżnic umieszcza się zawiasy. Od strony ulokowania zawiasów zależy kierunek otwierania się drzwi wejściowych oraz to czy otwierają się do zewnątrz czy do wewnątrz. Mamy także solidny prób wykonany ze stali lub aluminium, zazwyczaj uzupełniony o termoizolację. Ościeżnice są zabezpieczane dodatkowymi uszczelkami. Tak jak mówiliśmy, do zestawu można dobrać zamki i klamki. W kwestii tych elementów warto zainteresować się rozwiązaniami zgodnymi z koncepcją Smart Home. Czasami można także wybrać jeden z wariantów umieszczenia przeszkleń.

Jakie parametry techniczne należy uwzględnić?

Przy wyborze drzwi zewnętrznych należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Świadczą o tym parametry, które informują nas o konkretnej charakterystyce drzwi. O ile drzwi tarasowe czy balkonowe mogą być nieco lżejsze i mniej solidne, o tyle drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego zawsze powinny być maksymalnie trwałe i wytrzymałe. Kluczowe parametry techniczne to: odporność na uszkodzenia mechaniczne, długość i szerokość drzwi, zastosowane zabezpieczenia antywłamaniowe, izolacja termiczna, izolacja akustyczna, a także właściwości przeciwogniowe. Nie bez znaczenia jest także wygląd, który powinien być spójny zarówno z zewnętrzną stylistyką budynku, jak również wystrojem wnętrza.

Wymiary drzwi

W pierwszej kolejności szukamy oczywiście zestawu drzwi pasującego do wykonanego otworu drzwiowego. Większy otwór drzwiowy daje więcej swobody, ponieważ pozwala na wybór różnych szerokości. Pozostałą przestrzeń uzupełni ościeżnica. Szerokość drzwi zewnętrznych powinna być na tyle duża, aby umożliwić wygodne przechodzenie, ale także wnoszenie większych gabarytów. Dlatego też minimum są drzwi wejściowe o szerokości 90 cm. Coraz częściej stosuje się jednak drzwi o szerokości 120 cm i większych.  Mamy także zewnętrzne drzwi dwuskrzydłowe, w których jedno skrzydło jest szersze, a drugie węższe. Jeśli chodzi o wysokość, minimum to 200 cm, ale w ofercie producentów znajdziemy także 210 i 220 cm. Jeśli są to drzwi tarasowe lub balkonowe, wymiary decydują także o tym, jakie rolety będziemy mogli do nich zastosować. Jest to bardzo istotne, ponieważ nowoczesne drzwi z dużymi przeszkleniami powinny być zasłaniane w okresie letnim, aby nie wpływać na przegrzewanie się wnętrz.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Dobre drzwi zewnętrzne są testowane pod kątem tego, jak długo mogą zatrzymać włamywacza starającego się je sforsować. Najniższa klasa antywłamaniowa zapewni podstawową ochronę maksymalnie do 3 minut. Drzwi wejściowe w 4 klasie antywłamaniowości gwarantują już znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. Mogą one bowiem zatrzymać dobrze wyposażonego włamywacza nawet przez 20 minut. Na zabezpieczenia antywłamaniowe składa się konstrukcja skrzydła i wzmocnione ościeżnice, w których stosuje się aluminiowe i stalowe ożebrowanie. Na obwodzie skrzydła stosuje się natomiast bolce antywyważeniowe. Do tego dochodzi wysokiej jakości zestaw zamków, najczęściej dwóch. Często są to zamki wielopunktowe, które są montowane w kilku miejscach na całej długości skrzydła drzwiowego. Na koniec warto wspomnieć o wzmocnionych zawiasach chronionych metalowymi osłonami. Dzięki temu zawiasy są zabezpieczone przed przecięciem. Reasumując, drzwi antywłamaniowe są odporne na wyważenia, nie da się w nich wyciąć otworu, a ponadto, niemożliwe jest otwarcie zamka bez pasującego klucza.

Izolacja termiczna

Przez okna i drzwi zewnętrzne ucieka najwięcej ciepła. Aby temu zapobiec, należy stosować modele odznaczające się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Zgodnie z normami WT 2021, współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych nie powinien być wyższy, niż 1,3 W/(m2·K). Aby zapobiec mostkom termicznym, zarówno skrzydło jak i ościeżnice są zabezpieczane materiałem termoizolacyjnym. Stosuje się także kilka warstw uszczelek. Z kolei w przeszkleniach stosowane są komory wypełnione gazem szlachetnym.

Współczynnik izolacji akustycznej

Dobrze drzwi wejściowe powinny także chronić przed dźwiękami docierającymi z zewnątrz. W związku z tym, warto zwrócić uwagę na izolację akustyczną wyrażaną w decybelach. Wskaźnik ten informuje o zdolności drzwi do tłumienia dźwięku. Dla przykładu, drzwi o izolacji akustycznej na poziomie 45 db wytłumią hałasy o natężeniu 80 db w taki sposób, że natężenie w środku domu nie przekroczy poziomu 35 db. Im wyższy wskaźnik, tym lepiej. Dobre drzwi dźwiękoszczelne są w stanie osiągnąć poziom nawet powyżej 60 db.

Ochrona przed pożarem

Drzwi zewnętrzne powinny posiadać certyfikaty, które zaświadczają o zgodności z normami pożarowymi. Takie drzwi powinny skutecznie zatrzymać ogień, a ponadto, na skutek wysokiej temperatury nie powinny one uwalniać toksycznych substancji. Większość producentów dba o to, aby ich produkty były zgodne z normami europejskimi. Przy zakupie zawsze możemy zapytać, jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe zastosowano w wybranych drzwiach zewnętrznych.

Pakiet przeszkleń

O ile w blokach mieszkalnych najczęściej stosuje się drzwi pełne z wizjerem, o tyle w przypadku drzwi jednorodzinnych bardziej popularne są drzwi zawierające pakiety przeszkleń. Najczęściej są to przeszklenia wykorzystujące konstrukcję lustra weneckiego – pozwalają nam zobaczyć, co dzieje się na zewnątrz, ale nie pozwalają na to, aby sprawdzić, co znajduje się w środku. Ponadto, przeszklenia w drzwiach zewnętrznych zapewniają lepsze oświetlenie wnętrza, np. przedsionka, wiatrołapu czy holu. Przeszklenia powinny odznaczać się komorową konstrukcją i posiadać przynajmniej jedną przegrodę z gazem szlachetnym, co pozwala poprawić termoizolację w tych newralgicznych miejscach.

Wzór i kolorystyka

Zastanawiając się na tym, jakie drzwi zewnętrzne do domu wybrać, istotną kwestią jest także ich wygląd, na który składa się wzór oraz kolor drzwi zewnętrznych. Jak już mówiliśmy, drzwi wejściowe bardzo często występują w pakiecie z oknami. Jeśli wejście do domu jednorodzinnego jest położone obok garażu, wówczas do drzwi zewnętrznych kolorystycznie dopasowane powinny być także bramy garażowe. Plusem jest to, że oferta producentów jest niezwykle rozbudowana, dzięki czemu, łatwiej jest dobrać drzwi pasujące do stylistyki całego budynku. Ponadto, jeśli chcesz cieszyć się drzwiami o wyglądzie drewna, nie musisz wybierać od razu drzwi drewnianych. Równie dobrze mogą to być drewnopodobne drzwi aluminiowe.

Jakie drzwi zewnętrzne okażą się najlepsze?

Długa lista parametrów technicznych to najlepszy dowód na to, że znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakie drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego wybrać, wcale nie jest takie proste. Pod wieloma względami najlepsze okazują się drzwi zewnętrzne aluminiowe, które zresztą są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością, dobrymi parametrami cieplnymi, a także licznymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi. Co więcej, drzwi aluminiowe można dobrać w ciekawych wzorach i kolorystyce, tak, aby pasowały one do zewnętrznej stylistyki budynku i stylu okna. Biorąc pod uwagę, że dobre drzwi zewnętrzne stanowią poniekąd wizytówkę naszego domu, warto poświęcić dostatecznie dużo czasu, aby dobrać drzwi trwałe, energooszczędne, praktyczne i dające poczucie bezpieczeństwa.

Alternatywą wobec drzwi aluminiowych są drzwi zewnętrzne drewniane, drzwi zewnętrzne metalowe oraz drzwi stalowe i PCV.
Wróć do bloga