PSK CZY HST – JAKIE DRZWI TARASOWE WYBRAĆ?


PSK czy HST - jakie drzwi tarasowe wybrać?
PSK CZY HST – JAKIE DRZWI TARASOWE WYBRAĆ?

Dobre drzwi tarasowe powinny być praktyczne, łatwe w użyciu i dostosowane do wystroju wnętrza. Ponadto nie powinny zajmować wiele miejsca.

W ostatnich latach na rynku prym wiodą przede wszystkim dwa systemy: PSK (drzwi uchylno-przesuwne) oraz HST (drzwi podnoszono-przesuwne).

Wiele osób stojących w obliczu wyboru drzwi tarasowych zadaje sobie pytanie, który system jest lepszy: PSK czy HST? W tym artykule porównamy oba systemy, wskazując ich mocne i słabe strony.

Jak działa system tarasowy PSK?

Zacznijmy od systemu tarasowego PSK (drzwi tarasowe PSK). Skrót wywodzi się z języka niemieckiego od: Parallel Schiebe Kipp Tür, co tłumaczymy jako: drzwi uchylno-przesuwne.

Takie drzwi otwierają się w trzech krokach: najpierw ulegają uchyleniu, następnie odsunięciu do wnętrza domu i na końcu przesunięciu po prowadnicach znajdujących się na dole okna lub drzwi. Drzwi balkonowe PSK posiadają skrzydło ruchome oraz skrzydło stałe. Skrzydło ruchome jest przesuwane po prowadnicy tak, że zachodzi na skrzydło stałe. To bardzo prosty, a zarazem praktyczny system.

Mówiąc prościej, uchylanie drzwi tarasowych w systemie PSK działa tak, jak w zwyczajnych oknach. Jest to rozwiązanie intuicyjne i wygodne w użytkowaniu. Gdy tarasowe drzwi przesuwne w systemie PSK są zamknięte, skrzydła stałe i przesuwne tworzą linię prostą. Z kolei szyna, po której przesuwana jest część ruchoma, jest zamontowana w ościeżnicy.

Zalety drzwi w systemie PSK

  1. Konstrukcja drzwi tarasowych PSK pozwala zaoszczędzić przestrzeń w pomieszczeniu. Otwarte drzwi nie zajmują dodatkowej przestrzeni, a samo wnętrze staje się w ten sposób bardziej ustawne i praktyczne.
  2. Sposób otwierania drzwi jest bardzo prosty i nie sprawi trudności zarówno młodszym, jak i starszym domownikom.
  3. Kolejnym plusem jest to, że systemy PSK są dużo tańsze od systemów HST.
  4. Biorąc pod uwagę bogatą ofertę, kilka materiałów do wyboru oraz szeroką paletę kolorów, drzwi łatwo jest dostosować do innych elementów zewnętrznych, takich jak chociażby drzwi zewnętrzne aluminiowe.
Minusy? W zasadzie tylko próg, który jest konieczny w tym systemie, aby możliwe było schowanie dolnej prowadnicy.

Wymiary systemów PSK

W nowoczesnym budownictwie sporą popularnością cieszą się duże przeszklenia. Co za tym idzie, wiele osób zwraca uwagę na to, jak duże mogą być okna zastosowane w pokoju dziennym, jadalni czy kuchni. Wybierając system PSK należy pamiętać, że powierzchnia pojedynczego systemu może wynosić nawet 8m2. Jeśli chodzi o szerokość skrzydła ruchomego, dostępne są standardowe 80 i 100, natomiast maksymalna długość to 160 cm. Szukając odpowiedzi na pytanie o to, który system jest lepszy: PSK czy HST, warto pamiętać właśnie o powyższych parametrach.

Jak działa system tarasowy HST?

Przejdźmy do: drzwi przesuwne HST (drzwi tarasowe HST). Ten skrót pochodzi od niemieckich słów: Hebeschiebe Tür, co tłumaczymy po prostu jako drzwi podnoszono-przesuwne.

System posiada skrzydło ruchome i stale. Otwieranie drzwi HST polega na podniesieniu klamki, co sprawi, że drzwi delikatnie uniosą się ku górze. Teraz można je przesunąć tak, aby schowało się za skrzydło stałe. Dużym plusem jest to, że drzwi tarasowe w systemie HST można w dowolnym miejscu zablokować poprzez domknięcie klatki. To duży plus, gdy zależy nam na przewietrzeniu domu.

Zalety drzwi HST

  1. System HST jest bardzo bezpieczny ze względu na brak progu. Drzwi są praktycznie zlicowane z posadzką, co dodatkowo oferuje większą powierzchnię przeszklenia.
  2. Pomimo swojej wagi, drzwi otwierają się bardzo płynnie i lekko.
  3. Takie drzwi nie zajmują również miejsca we wnętrzu, ponieważ po otwarciu chowają się za skrzydło stałe. Podobne rozwiązanie wykorzystują nowoczesne bramy garażowe, tyle, że one chowają się pod sufitem.
  4. Systemy HST umożliwiają także zastosowanie bardzo dużych, nowoczesnych przeszkleń, które pozwolą cieszyć się większą ilością światła dziennego oraz podziwiać ogród w pełnej krasie.

Wymiary systemów HST

Podobnie jak w przypadku systemów PSK, szerokość drzwi tarasowych HST może być bardzo duża, nawet powyżej 150 cm.

Jeśli chodzi o maksymalną powierzchnię pojedynczego systemu złożonego ze skrzydła ruchomego i stałego, wynosi ona ok. 14m2, a zatem więcej, aniżeli w przypadku PSK.

Warto także zaznaczyć, że szerokość wyjścia na taras można swobodnie regulować, ponieważ drzwi można zablokować w dowolnej pozycji po domknięciu klamki.

Jakie więc wybrać drzwi balkonowe: PSK czy HST?

Wiesz już wszystko na temat systemów PSK oraz HST. Jak zatem wybrać system dostosowany do swoich potrzeb?

W praktyce, oba rozwiązania są naprawdę dobre i godne uwagi. Nieco tańsze wydają się systemy PSK, choć HST oferują większe przeszklenia oraz brak dolnego progu. Jeśli chodzi o rolety, do obu systemów bez trudu można dobrać wygodny system zasłaniania okien, zarówno jeśli chodzi o rolety wewnętrzne, jak również zwiększające bezpieczeństwo rolety zewnętrzne.

A zatem: PSK czy HST? Wybór najlepiej jest dopasować do specyfiki wnętrza, otworów okiennych, stylistyki budynku, a także do indywidualnych potrzeb domowników.

Frazy powiązane: HST CZY PSK? okna tarasowe, system przesuwny, jakie drzwi balkonowe wybrać, nowoczesne rozwiązania, okna PSK, okno HST
Wróć do bloga